Hacettepe Üniversitesi içerisinde gerçekleştireceğimiz siber güvenlik eğitimlerine, Kali Linux eğitimi ile başlıyoruz.

Ayrıca öncesinde ise temel siber güvenlik eğitimleri verilecektir.
Siber güvenlik uzmanları tarafından verilecek olan eğitimler, kampüs içerisinde olup gün ve saatleri üyelerimizle paylaşılacaktır.

Kali Linux Nedir?

Kali Linux, BackTrack Linux’un Debian tabanına tekrar temellendirilmesi üzerine oluşturulmuştur. Resmi olarak Offensive Security adlı şirket tarafından fonlanmakta olan Debian tabanlı bir Linux işletim sistemidir. Profesyonel penetrasyon testleri yapabilmek için ve güvenlik denetimlerini eksiksiz test edebilmek adına gerekli olan tüm araçlarla donatılmıştır. Offensive Security adlı şirketin resmi olarak fonlamasından dolayı penetrasyon testleri, güvenlik testler ve tersine mühendislik yapabilmek adına bulabileceğiniz tüm araçlara sahip olma özelliğini taşımaktadır.

Kali Linux Özellikleri

# Kali Linux açık kaynaklı bir işletim sistemidir, yani işletim sisteminin kaynak kodları herkese açık şekildedir ve isteyen herkes kendine göre düzenleyebilmektedir. Açık kaynak hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz “Açık Kaynak Kodlu Yazılım Nedir?” adlı konuma bir göz atabilirsiniz.
# Kali Linux kişiselleştirilebilir bir işletim sistemidir. Kullanıcılar Kali Linux işletim sistemini kendi isteklerine göre tekrar tasarlayabilirler.
# Kali Linux GNU lisansı ile lisanslanmıştır. GNU lisansının ne olduğunu bilmiyorsanız “GNU Lisansı Nedir? (Genel Kamu Lisansı)” adlı başlığıma bakarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz.
# Kali Linux eski sürümü olan BackTrack Linux gibi tamamen ücretsiz bir işletim sistemidir. Offensive Security tarafından yapılan açıklama da şirket Kali Linux’un varolduğu süre boyunca hep ücretsiz kalacağını garanti etmiştir.
# BackTrack Linux’un az özelliklerinin aksine Kali Linux 600’ün üzerinde penetrasyon ve test aracına sahip olarak gelmektedir. Eski sürümünde işlevsiz hale gelen ve çalışmayan tüm araçlar arındırılmış, kusursuz bir hale getirilmiştir.
# Kali Linux Türkçe dil desteğine sahip olmakla birlikte çok geniş bir dil yelpazesine sahiptir. Bunun yanında Kali Linux, eş zamanlı olarak çoklu dil kullanımını desteklemektedir.
# Kali Linux, Linux işletim sistemleri arasında kablosuz ağ ve kablosuz donanımlara en büyük desteği veren ve neredeyse hepsini destekleyebilen tek işletim sistemidir.

Egitim gün ve saatleri bu sayfadan ve sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır. Egitim baslangıcına kadarki süreçte sitemiz üzerinde takipte kalabilirsiniz.

Iletisim: yk@husgt.org